International

Chemarea Siberiei

GiuraInca de la infintarea ei, biserica a primit calauzirea lui Dumnezeu de a se implica si in misiune transculturala. Am adoptat in rugaciune si financiar familia de misionari Giura, care slujeste poporul buryat in Rusia, in zona lacului Baikal.

Zona Balcanilor

Balcani

Din 2005 biserica Speranta este implicata in zona balcanilor prin vizite misionare ocazionale.

Scopul nostru este acela de a fi un sprijin pentru bisericile cu spirit misionar din aceste tari.

Zona balcanilor se afla in sud-estul Europei, cu o populatie de peste 70 mil. locuitori si cuprinde urmatoarele tari: Romania, Bulgaria, Grecia, Serbia, Republica Macedonia si Muntenegru.Toate acestea tari avand o populatie crestin ortodoxa majoritara.
Zona Balcanilor mai cuprinde si Croatia si Slovenia, tari catolice. Islamul predomina relativ in Albania, Bosnia si Hertegovina, fiind majoritar in Kosovo si inTurcia.
In urmatoarele tari sunt practicate mai multe religii:
Albania: islam, ortodoxie (în sud), catolicism (în nord și vest);
Bosnia și Herțegovina: islam, ortodoxie, catolicism;
Kosovo: albanezii sunt predominant musulmani (dar și catolici), sârbi-ortodocși;
Republica Macedonia: populația slavă este în cea mai mare parte ortodoxă, albanezii sunt, în principal, musulmani;
Serbia: predomină sârbii ortodocși; în regiunea “Sangeac” (Sandzak) predomină sârbii musulmani, în Voivodina trăiesc minorități de catolici (unguri, slovaci, croați).