In pandemie Comani 2020

Aug 25, 2020

Dumnezeu poate schimba o inima folosindu-se de tine.

Cuvantul lui Dumnezeu spune ,,Prietenul adevarat iubeste oricand si in nenorocire ajunge ca un frate“. Asta am cautat sa implinim in acest timp de pandemie in care autoritatile au interzis intalnirile de biserica. Cineva spunea ,,Ajutand o persoana nu schimbi lumea, dar cu siguranta poti schimba lumea acelei persoane“.De multe ori vrem sa facem lucruri mari, extraordinare si avem impresia ca Dumnezeu atunci este satisfacut de lucrul nostru dar El vrea ca prin tot ceea ce facem, oamenii sa vada dragostea si bunatatea Lui, iar in urma acestora sa vina schimbarea launtrica. Am vazut nevoia oamenilor de a se vedea acceptati, intelesi, iubiti, ascultati, ajutati cand sunt la greu.

In tot acest timp de pandemie, am lansat in mediul online un anunt prin care am transmis tuturor celor din Comani, aflati in dificultate financiara, disponibiliatea noastra de a ajuta cu orice (slujire cu masina, alimente etc). Am putut ajuta cu alimente datorita voua, celor care v-ati lasat calauziti de Duhul lui Dumnezeu si v-ati facut parte la lucrarea din Comani sprijinind fiecare in felul in care v-a pus Domnul pe inima. Multumim si Domnul sa va rasplateasca! La inceput oamenii au fost rezervati in a cere ajutor dar incet-incet au fost oameni care au indraznit si ne-am bucurat. Chiar si oameni la care nici nu ne-am fi gandit noi, au recunoscut ca au nevoie si ne-am bucurat ca am putut fi de ajutor. Slavit sa fie Domnul!

Dupa ce am iesit din starea de urgenta, Organizatia LG ne-a binecuvantat cu resurse pentru alimente, astfel ca am facut vizite oamenilor cautand sa ii incurajam in a-L cauta pe Dumnezeu si le-am oferit pachete cu alimente de care s-au bucurat foarte mult. Cineva care isi castiga paine muncind in curtile altor oameni, atunci cand il cheamau, chiar ne marturisea cat ii este de greu ca oamenii, nemai avand bani, nu il mai cheamau la munca. Multumim si Domnul sa va rasplateasca!

Am mers in evanghelizare pe strada si am impartit brosuri, iar acolo unde Domnul ne-a deschis o usa in a prezenta Vestea Buna a lui Dumnezeu, am vorbit cu oamenii. Unii sunt deschisi in a asculta, altii sunt sceptici, altii sunt in graba dar noi avem incredere in Cuvantul lui Dumnezeu in care spune ca samanta arunacata va incoltii.

Inca sunt masuri pe care autoritatile le-au lansat si care impiedica activitatea noastra in mijlocul comunitati sa fie ca inainte, dar atat cat ne permite, cautam sa ducem speranta lui Cristos prin orice mijloace.

Multumim pentru sprijinul vostru in rugaciune si nu numai. Domnul sa va rasplateasca!

Rugati-va pentru:

• Intelepciune in orice facem in tot acest timp
  • Protectia familiei mele
  • Oamenii sa inceapa sa Il caute pe Domnul
  • Puterea si planurile celui rau sa fie zadarnicite in Numele lui Isus
  • Finalizarea izolatiei la cladirea bisericii

Poze din Slujire

[simple_google_photos_grid album-url=”https://photos.app.goo.gl/3HgiPCrwLR7mzTre9″ number-photos=”12″ number-photos-per-row=”4″ cache-interval=”0″]