Gabrilă Cuc

Misionar Căciulătești

Ma numesc Cuc Gavrila, m-am nascut in localitatea Ceanu Mare , Jud. Cluj, unde am locuit pana in 1981.

Am urmat Institutul de Subingineri Resita, unde am cunoscuto pe Turturica Vera, cu care m-am casatorit in 1985. In 1989 ne-m stabilit in satul sotiei, Caciulatesti, Sudul Olteniei. Parintii nostri au fost de religie Ortodoxa.

In 1994 Dumnezeu a lucrat in viata noastra (a mea si a sotiei) convingandu-ne de pacat. In acel an ne-am predat viata Domnului marturisind aceasta in apa botezului.
Din 1998 am inceput sa slujesc in biserica din Caciulatesti, iar in anul 2001 am fost ordinat ca Prezbiter.

In prezent slujesc ca Pastor al Bisericii Baptiste din Caciulatesti si coordonez lucrarea de misiune a bisericii. Viziunea noastra este de a duce Evanghelia in satele din zona.

Colaboram cu pastorul Raul Costea si echipa sa de misiune. Impreuna, avem un context minunat ori de cate ori slujim impreuna.

Activități

In cadrul Bisericii ma ocup de urmatoarele ramuri ale slujirii:

• Predicarea Evangheliei
  • Consiliere spirituala
  • Evanghelizare de la om la om
  • Proiecte sociale, de ajutorare a celor in nevoi
  • Evanghelizare in satele apropiate, unde nu exista o Biserica evanghelica.

NOUTĂȚI DIN SLUJIRE

Susține

Rugaciunea, sprijinul si incurajarile voastre ne ajuta sa mergem mai departe !

Misune Dolj

Misune Olt