Misiunea cu Rromii

SPERANȚĂ pentru TOȚI

Rromii în România

Comunitatea rromă este o populație minoritară în România, dar cu cea mai mare rată de natalitate. Cei mai mulți dintre ei trăiesc în condiții grele și nu au avut parte de educație. Dumnezeu lucrează cu putere în aceste comunități din întreaga lume și mulți dintre ei au devenit creștini.

Noi vrem să luăm parte la aceasta lucrare pe care Dumnezeu o face!

Obiective

• Evanghelizare și plantare de biserici în comunitatile de rromi din Sudul României;
  • Găsirea persoanelor cu potențial și echiparea acestora pentru lucrarea cu rromi;
  • Recrutarea persoanelor chemate să slujească comunitatea rromă;
  • Ajutorarea acestora cu lucruri materiale, dar și spirituale (alimente, îmbrăcăminte, repararea caselor);
  • Credem ca inimile copilasilor pot fi atinse de Domnul, de aceea ne dorim o implicare mai profundă în viețile lor, ajutandu-i prin programe de alfabetizare și biblice. Scopul nostru este sa ajungem la părinți prin copilașii acestora;
  • În cele din urmă ne dorim sa avem o clădire unde sa putem desfășura diferite programe și evenimente, dar și intalniri duminicale.

Moduri de a te implica

Rugăciune

Poți lua legătura cu noi pentru a fi pus la curent cu progresul proiectelor care se desfășoară în comunitățile de rromi și a ne susține în rugăciune.

Suport financiar
  • Ajuta unul sau mai mulți dintre misionarii noștri care lucrează în comunitatile de rromi
  • Donează pentru construirea unei clădiri care va avea ca scop întâlniri duminicale și activitățile enumerate mai sus.
  • Donează pentru reabilitarea casei unei familii cu mulți copii
  • Donează pentru achiziționarea unui vehicul care sa fie folosit pentru aceasta lucrare. Mulți dintre ei locuiesc în afara orașului și fără o masina este greu sa ajungem la ei.
Vizite misionare scurte

Venind în câmpul de misiune din Craiova, te poți implica astfel:

• Evanghelizare;
  • Încurajarea bisericii prin mărturia personală;
  • Vizitarea și încurajarea noilor credincioși;
  • Te poți ruga pentru bolnavi;
  • Organizarea de tabere pentru copii;

• Proiecte sociale, ajutând fizic la construirea unei vieți mai bune pentru cei ce trăiesc în condiții grele.

Promovare

Dacă dorești să te implici în lucrarea comunității rrome, dar nu ai posibilitatea să faci asta persoanal, spune altora despre noi, familiei, prietenilor sau bisericii tale.

DEPARTAMENTE

Ucenicie