Dumnezeu schimba oameni si astazi

Dec 15, 2021Comani, Din slujire

Ne bucuram de fiecare data sa impartasim cu voi ceea ce Dumnezeu continua sa lucreze in Comani.

Ma gandesc la inceputul lucrarii din Comani, cand aveam vineri seara studiu biblic, sotia mea mergea din poarta in poarta sa aminteasca oamenilor de studiu. Chiar si asa, cei invitati nu prea veneau. Astazi, la intalnirile de studiu biblic participa din proprie initiativa peste 10 persoane. La ultimul studiu am fost in jur de 20 de persoane. Nu putem decat sa dam Slava lui Dumnezeu pentru ca El este Cel care face aceasta lucrare.
Spunea doamna Vera, una dintre femei, cand am intrebat-o daca este vreo schimbare in viata ei de cand vine la biserica , ca simte cum creste dragostea pentru Dumnezeu in inima ei. Aleluia!
Tot ea, a zis ca a inceput sa fredoneze prin casa cantarile de la biserica si ca ii place foarte mult cantare ,,Vrednic esti de cinste si inchinare’’.

Rugati-va pentru aceste femei (aproximativ 12) care participa la studiul biblic condus de sotia mea, ,ca Dumnezeu sa le deschida inima si mintea sa inteleaga si sa se pocaiasca.

Am avut o serie de predici in cadrul seviciului de duminica si, pentru cateva saptamani, am cautat sa vedem impreuna ce spune Biblia despre viata crestinului, despre ce inseamna pentru el inchinarea, rugaciunea, darnicia, mila si postul. Domnul sa lucreze prin predicarea Cuvantului in vietile lor!

Prin harul lui Dumnezeu, Organizatia LG, ne-a binecuvantat si am putut ajuta cu lemne pentru foc o parte din oamenii care vin la biserica. Multe dintre persoanele care vin la biserica sunt femei vaduve iar lemnele au fost un real ajutor pentru ele. Multumim Domnului ca El continua sa Isi arate dragostea si bunatatea fata de oameni. Tot cu ajutorul Organizatiei LG, oamenii au fost binecuvantati si cu alimente oferite in cadrul vizitelor facute.

Multumim Domnului si pentru Raul Costea. Printr-un parteneriat al lui cu cei de la Banca Alimentelor, lucrarea Domnului din Comani a fost binecuvantata cu  alimente. Oamenii s-au bucurat foarte mult si au fost foarte multumitori.

Dumnezeu sa rasplateasca fiecaruia implicarea!