SA NU OBOSIM IN FACEREA BINELUI, CACI LA VREMEA POTRIVITA VOM SECERA

Jun 8, 2021Comani, Din slujire

Prin harul si indurarea lui Dumnezeu, ne bucuram sa vedem cum El lucreaza in inimile oamenilor cu care lucrăm. Daca cu ani in urma, aveam oameni pe strada noastra care veneau doar la evenimente, astazi ne bucuram sa vedem cum vin regulat, duminica de duminica la biserica. Este minunat Dumnezeu in felul in care El creeaza situatii de slujire pentru acesti oameni iar in urma acestor slujiri inimile oamenilor se inmoaie si se deschid in a primii Vestea Buna.
Rutina de cele mai multe ori nu o vedem ca fiind ceva extraordinar dar perseverenta si credinciosia sunt trasaturi ale rutinei. Si de multe ori in slujirea noastra vedem rutina asta insemnand vizite, evanghelizare pe strada, slujire cu masina sau ajutor fizic. Vedem rezultatul in faptul ca desi nu punem presiune pe oameni sa vina la biserica, acestia vin regulat. Pe oameni nu poti sa ii aduci la Cuvant daca Dumnezeu nu ii atrage si pentru asta dam Slava lui Dumnezeu.
Nea Costica si fratele Marin participa la studiu biblic, in fiecare vineri seara. Ma rog ca Dumnzeu sa aduca lumina adevarului in viata lui Nea Costica iar pentru fratele Marin sa creasca in cunoasterea Lui. Multumesc pentru rugaciunile voastre pentru aceste doua suflete.

Sunt sapte femei vaduve in viata carora ne implicam mai indeaproape si in mod deosebit sotia mea este cea care lucreaza cu ele.
Rugati-va:

• pentru aceste suflete, ca Domnul sa lucreze in inimile lor
  • pentru Priscila (fata mea) care s-a hotarat sa se boteze, ca Domnul sa o intareasca
  • pentru protectia familiei mele
  • pentru intelepciune in a stii cum sa vestesc mai bine Evanghelia acestor oameni si cum sa ma implic mai concret in vietile lor

Poze din Slujire