Slujire Comani – octombrie 2021

Nov 2, 2021Comani, Din slujire

Binecuvantat sa fie Dumnezeu!

Laudam pe Dumnezeu pentru lucrarea pe care o face in randul oamenilor din Comani.
Ne bucuram sa vedem cum vietile lor incep sa se schimbe. El merita toata cinstea, lauda si toata gloria. Este lucrarea Lui iar noi suntem doar instrumente de care El se foloseste.

Impreuna cu fratele Marin si domnul Costica, un barbat care a inceput de ceva vreme sa vina la biserica, am inceput un studiu biblic condus de fratele pastor David. Ne intalnim in fiecare marti seara pe zoom si impreuna cautam sa-L cunoastem mai mult pe Domnul. Barbatii sunt incantati, iar eu personal sunt placut impresionat de consecvență lor. Domnul sa lucreze in vietile lor.

Tot in sfera aceasta a studiului biblic, sotia mea se intalneste cu femeile din biserica. Sunt in jur de 10-12 femei care se intalnesc si studiaza ,,Femeile Bibliei”. Ceva interesant s-a intamplat  la ultima intalnire. Ele  au hotarat sa se intalneasca la ora 4 am si  cand a sosit timpul de intalnire doar 2 femei au venit. Veronica a tinut intalnirea cu acele 2 femei dar dupa o ora, cand ele erau gata sa termine intalnirea, celelalte femei au venit  si ele spunand ca au incurcat ora. Veronica se gandea ,,Ce fac acum?” si a inteles din partea lui Dumnezeu ca trebuie sa vorbeasca inca o data ceea ce pregatise pentru acele femei.
Rugati-va si pentru aceasta lucrare, ca Adevarul sa le lumineze tot mai mult vietile.
Una dintre femeii spunea ca vede cum Dumnezeu ii raspunde la rugaciuni si daca inainte nu stia cum sa se roage, astazi vorbeste cu Dumnezeu despre viata ei, probleme si poveri, ii si cere ajutor in a fi pe placul Lui . O alta femei, cand fata ei i-a zis ca ploua si sa nu mai mearga la biserica, raspunsul ei a fost: ,,Taras si tot ma duc la intalnire”. Putem vedea cum femeile nu se mai dusmanesc, se cheama una pe cealalta la  masa iar daca se intampla ca una sa se supere pe cealalta, cauta sa se impace. Toate astea sunt lucruri extraordinare pe care Dumnezeu le schimba in vietile lor.

Am avut si Sarbatoarea Multumirii, unde ne-am bucurat impreuna si am multumit Domnului pentru crediniosia Lui.
Proiectul ,,Adopta o familie” continua si familia Jilavu este binecuvantata cu alimente luna de luna. Multumim celor care se implica si care dau dovada de credinciosie. Domnul sa va binecuvinteze si sa va rasplateasca!

Ce minunat lucreaza Dumnezeu!! La ultima scrisoare de informare am cerut sprijinul vostru in rugăciune in ceea ce priveste finalizarea lucrarii de izolare a cladirii bisericii .  Fratele pastor al bisericii din Teius, cand a citit scrisoarea, a avut indemnul de la Dumnezeu sa vina si sa ne ajute. A vorbit cu inca 2  frati si impreuna au venit, au lucrat pentru doua zile la izolare (inca nu am terminat, mai avem zidul din spate) si cea mai mare parte a fost terminata si chiar se poate vedea diferenta de caldura in interior. Mulțumim fraților pentru slujirea lor! Domnul sa le rasplateasca!
Multumim si celor de la Organizatia LG, pentru ca ei au fost cei care au acoperit costurile materialelor si ne rugam ca Domnul sa le rasplateasca!

Multumim tuturor care sustineti, sub diferite forme, lucrarea pe care Domnul o face in Comani si vreau sa te invit sa vii alaturi de Domnul , asa cum El iti pune pe inima. Lucram astfel impreuna cu El la largirea Imparatie LUI, in mijlocul oamenilor din Comani.

Va pretuim si va multumim tuturor pentru implicarea voastra!