Coteana

Lucrarea de vestire a Evangheliei a inceput in Coteana in anul  2003.

Viziunea  noastra este sa plantam o biserica care creste spiritual si vesteste Evanghelia celor pierduti.

Misiunea noastra este sa implinim nevoile spiriuale si fizice ale oamenilor.

In aceasta lucrare sunt implicate 3 familii de misionari prin lucrarea cu copiii, evanghelizare, activitati sociale de ajutorare a persoanelor aflate in nevoie, predicarea Cuvantului lui Dumnezeu, studiu biblic, intalniri saptamanale pentru organizare, intalniri cu adolescentii, facere de ucenici şi vizite la domiciliu.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu o casa in centrul comunei si am amenajat o camera unde duminica dimineata este un program la care participa atat credinciosi cat si prieteni. Programul din ziua de duminica consta in cantari de lauda, marturii, rugaciune si predicarea Cuvantului.

Putem gazdui pe termen scurt, echipe misionare care doresc sa se implice in activitatiile din Coteana.

Echipa de Misionari

Daniel si Lidia Opris
Mark si Florina Darvell
Sami si Raluca Ilies

PROIECTE DE VIITOR:

• Un proiect social– sa ajutam periodic oamenii cu haine, alimente si lemne de foc.
  • Construirea unei sali de adunare cu anexe pentru lucrarea cu copiii, adolescentii si tinerii.
  • menajarea casei de misiune, in care locuieste familia Ilies si unde au loc intalnirile saptamanale.
  • Proiect social: sa asiguram sandwich-uri timp de o saptamana din luna pentru copiii a doua familii nevoiase.
  • Cautam o familie care sa se mute in Coteana pentru a consolida echipa de misiune.

Partenerii nostri:

Biserica din Iola,Texas  -Pastor Tim Owens