February 8, 2017

Daneasa Ianuarie 2017

MarunteiDraga familie in Hristos, incep prin a va multumi pentru rugaciunile voastre si urarile transmise de sarbatori, ne-au incurajat si ne-am bucurat mult sa stim ca sunteti alaturi de noi.  Va invitam si in anul 2017 sa ne sprijiniti si chiar sa-i invitati in lucrarea aceasta pe prietenii vostri.

Viziunea

Plantarea unei biserici care sa duca speranta Lui Hristos din Daneasa (3,800 de locuitori, satele din jur 22,000)  pana la marginile pamantului (Balkani).

Local

Dumnezeu ne-a incredintat plantarea unei biserici, iar faza in care suntem este de consolidare a echipei executive.

Consolidare

In directia consolidarii echipei, au venit alaturi de noi partenerii nostri din Sumter care au organizat o conferinta de 4 zile. Impreuna am adancit pasii de studiere si predicare a cuvantului Lui Dumneze. Am fost responsabil de organizarea conferintei, de transportul profesorilor si al partenerilor nostri de la First Baptist Church Sumter. Participanti au fost in numar de 20 de slujitori si pastori din toate zonele de misiune ale biserici noastre si cei 3 profesori din SUA.

Misiune regional

In faza Inmormantare Beciumisiunii regionale un eveniment major a fost inmormantarea bunicii fratelui Florin Sfetcu, o credincioasa nascuta din nou. Sora l-a cunoscut pe Dumnezeu la varsta de 82 de ani si
a murit la varsta de 89. Din marturia fratelui Florin, ea in timpul vietii si-a pus urmatoarea intrebare:

 

Nu e prea tarziu sa mai fiu iertata, nu sunt prea batrana?

Familia Sfetcu sunt colaboratorii cu noi la nivel regional, iar dorinta lor este sa planteze o biserica in comuna Beciu. Acest eveniment a intampinat impotriviri din partea preotului ortodox care a incercat sa impiedice inmormantarea sorei in cimitirul local. Aceasta impotrivire a mobilizat sute de credinciosi la rugaciune, iar victoria in numele lui Isus a venit. Dumnezeu ne-a dat trecere inaintea autoritatilor care nu au cedat presiuni preotului si au dat voie inmormatari in cimitirul primariei.

Motive de rugaciune:

  • Dumnezeu sa ne dea intelepciune, credinta in acoperirea nevoilor echipei de slujire.
  • Pentru grupele de studiu biblic care se intalnesc saptamanal
  • Cornel: grup de baieti  Vineri
  • Rachele: grup de fete…
  • Daniel: Grupul de cateheza Sambata
  • Mihaela: Grup de evanghelizare cu femei, in faza de a construi relatii
  • Marian: In fiecare Sambata timp de echipare si intalniri individuale cu membrii echipei

 

Distribuie