September 22, 2017

Daneasa- Mich August 2017

Isaia 43:1b
“Nu te teme de nimic, caci Eu te izbavesc, te chem pe nume: esti al Meu.”

Poze Slujire

De obicei verile in Oltenia sunt foarte aglomerate.  In aceasta luna am avut oportunitatea sa slujim cu Parent Vision Trip (PVT).  Au fost peste 120 de participanti americani si aproximativ 30 de romani. A fost o experienta frumoasa sa vedem asa de multi oameni slujind in Biserica Speranta, in Draganesti-Olt si in satele din jur. Si noi am avut oportunitatea sa traducem cateva zile  si ne-am simtit binecuvantati atat noi cat si slujirea noastra. In cadrul unei pranz organizat la biserica, echipa noastra din Daneasa,  a avut ocazia sa-si prezinte lucrarea unei grup de 8
frati americani. Am fost incurajati sa vedem ca sunt interesanti de slujireaa noastra dar si de vietile noastre.

Dupa pranz, am facut evanghelizare pe strada in Draganesti-Olt si mai tarziu am avut un timp de inchinare de aproximativ o ora in centrul orasului.

Rachel a avut o exprienta frumoasa cu echipa ei in timp ce cautau pe cineva sa-i vorbasca despre Dumnezeu. A  inceput sa spuna grupului ei ce crede cultul ortodox despre viata de dupa moarte. Pentru ca in drumul lor era un cimitir, au hotart sa se opreasca si sa se roage pentru familiile care au pierdut pe cineva drag. In timp ce se intorceau, s-au intanlnit cu un om pe nume Gabriel. Era un om fara speranta si suferea de dureri de spate si de oase. Ne-am rugat pentru el si am putut vedea cum o povara s-a ridicat de pe umerii lui.

Mai tarziu l-am intalnit pe Gabi pe o alta strada. Fata lui era numai un zambet. Nu stim daca Dumnezeu l-a vindecat pe Gabi sau daca acest om L-a acceptat pe Hristos ca Mantuitor, dar suntem siguri ca Hristos a lucrat in viata Lui.

In ziua urmatoare, 2 familii din PVT au venit alaturi de noi in misiune in Daneasa. Din nou, a fost o incurajare pentru noi sa vedem modul cum Dumnezeu lucreaza prin ei. Am facut 8 vizite  si am
distribuit 6 pachete cu alimente pentru familii nevoiase. Am incercat sa mergem la familii noi care nu au mai auzit Evanghelia si  nici nu au mai fost vizitate pana atunci de credinciosi  americani,  in afara de Rachel. Am fost suprinsi sa vedem ce deschisi au fost  sa asculte despre Hristos.

Suntem asa de incurajati ca Domnul misca inimile oamenilor in Daneasa si credem ca timpul  sa culegem recolta va veni curand!

Rugaciunea este asa de importanta pentru noi! Daneasa are nevoie de rugaciunele voastre, noi avem nevoie de rugaciunele voastre si echipa are nevoie de rugaciunele voastre! Domnul stie fiecare persoana si isi cheama copiii Lui pe nume. Rugati-va si pentru Gabi, Maria, Iuliana si Vali.

1) Rugati-va pentru noi sa fim supusi si sa stam in ascultare  fata de Domnul. Sa mergem unde vrea El si cand vrea El
2) Rugati-va pentru partenerii nostri 
3) Rugati-va pentru echipa noastra – sa fim uniti si sa-i slujim pe cei din Daneasa in nevoile lor
4) Rugati-va pentru sanatatea noastra – Rachel are nevoie de operatie la ochi
5) Rugati-va pentru viza lui Cornel si rabdare in tot acest proces

Domnul sa va binecuvanteze!
Multumim!

Cu drag, Cornel si Rachel Mich

[su_button url=”https://bisericasperanta.ro/daneasa-mich” background=”#509b97″ size=”4″ icon=”icon: arrow-left” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]Inapoi la pagina Daneasa-Mich[/su_button]

Distribuie