March 1, 2017

Februarie 2017 Costea Raul

Dragi parteneri,

Intotdeauna alcatuirea unui raport misionar este o provocare pentru mine, deoarece trebuie sa combin rutina zilnica a slujirii pe care o desfasor si care presupune repetarea unor activitati, impreuna cu lucrarea spontana de pe campul de misiune.
Modelul lui Pavel care a adus un raport misionar bisericii din Antiohia de catre care este trimis, si care potrivit versetului 27 din capitolul 14 al cartii Faptele Apostolilor, a istorisit tot ce facuse Dumnezeu prin ei, tot asa si pentru mine raportul misionar inseamna o istorisire a lucrarilor lui Dumnezeu, prin slujirea mea.

Luna februarie, a fost o luna incarcata cu multa activitate de consiliere si sfatuire personala. Asa ca, incepand de la persoane care au trecut prin traume emotionale(pierderea unei persoane dragi), pana la misionari sau pastori care au nevoie de sfatuire in slujirea la care au fost chemati, Dumnezeu mi-a dat o paleta larga de slujire. Chiar daca lucrarea a fost istovitoare, asa cum zice Pavel in acelasi capitol Fapte 14:22, cu ajutorul lui Dumnezeu, am intarit sufletele ucenicilor si i-am indemnat sa staruiasca in credinta. Satisfactia sufleteasca a venit atunci cand am vazut pe cei credinciosi intariti, asumandu-si responsabilitati, ca si urmasi ai lui Isus Hristos.

Pentru a va bucura alaturi de mine as dori sa amintesc cateva cazuri in care am vazut bunatatea si harul lui Dumnezeu, revarsate asupra noastra.
1 .Echiparea, asistarea si motivarea fratelui Ciopasiu pentru asumarea responsabilitatii de coordonator a lucrarii misionare, in judetul Dolj.
2. Implicarea bisericii, la slujba de inmormantare in comuna Beciu. Chiar daca o slujba de inmormantare provoaca durere si suferinta, motivul pentru care il putem glorifica pe Dumnezeu, este faptul ca acest prilej de despartire a generat posibilitatea de a vesti Evanghelia, oamenilor din sat care au fost prezenti. A fost pentru prima data cand in satul Beciu, a fost o slujba de inmormantare organizata de catre crestini. Misionarul care si-a pierdut bunica, fiind pentru el ca si o mama, a fost intarit si incurajat prjin cuvintele Scripturilor.
3. Misiunea bisericii noastre este aceea de a implini nevoile spirituale si fizice ale oamenilor. Cu ajutorul dat de Dumnezeu, luna aceasta m-am implicat in ajutorarea materiala a catorva familii, cu gandul de a acoperi o parte din nevoile lor materiale.
De exemplu:
Familia Bou – locuieste la casa sociala a bisericii, vine la biserica si sunt foarte deschisi pentru Evanghelie. Vazand nevoia lor materiala, am strans bani pentru a le cumpara 40 de gaini.

Motive de rugaciune:
a) Imputernicirea unui coordonator pentru judetul Dolj. Avand un coordonator in judetul Dolj, imi da posibilitatea de a deschide un nou front misionar de mult asteptat, in judetul Valcea. Solicit rugaciune pentru recrutarea unei echipe misionare in Valcea, si pentru o cercetare si o analiza atenta a zonei pentru a elabora o srategie misionara, sub calauzirea Duhului Sfant.
b) Intelepciune pentru echiparea urmatorilor slujitori: Alex Tudoroiu, George Bulfan, Sorin Caragea si Veronica Palcau.
c) Intelepciune pentru a investi din punct de vedere emotional si spiritual in baietii mei, Samuel si Ionatan.
Multumim pentru rugaciunea, incurajarea si suportul vostru financiar!

Distribuie