February 28, 2018

Februarie 2018 Mich

Luna februarie a fost plina cu multe activitati in Daneasa.

Incercam sa fim mai aproape de tinerii de aici si asta presupune sa mergem mai des in Daneasa.  In afara de activatiile noastre de Sambata, am mers in vizite la familii care nu-L cunosc pe Dumnezeu intr-un mod personal. O femeie pe nume Claudia trece prin multe incercari.  I-a povestit lui Rachel ca inainte de Craciun, s-a simtit rau si a sunat la ambulanta. Dupa multe analize la spital, doctorii au gasit un chist si i-au spus ca are diabet. In afara de toate incercarile acestea si copiii ei au fost bolnavi toata iarna.  Claudia are doar 36 de ani. Sotul ei lucreaza in Germania si impreuna au 3 copii. Rachel merge des la Claudia sa o viziteze. Ea nu mai are putere fizica  si nici emotionala sa aiba grija singura de copii.

Va rugam frumos sa va rugati pentru ea, sa stie ca are nevoie de puterea Domnului Isus Hristos pentru a depasi situatia aceasta. Rugati-va pentru ca ea sa aiba o dorinta sa-L cunoasca pe Isus ca Mantuitor personal. Rugati-va si pentru Rachel sa aiba intelepciune cum s-o incurajeze pe Claudia si pe copiii ei.
Rugati-va si pentru noi sa strangem fonduri necesare sa cumparam o casa in Daneasa, sa putem sa fim mai aproape de oamenii din Daneasa.
In present, locuim in Draganesti-Olt, care este situat la 6 km de Daneasa, dar credem ca relatiile ar fi mai intarite daca am locui in Daneasa.

Incercam sa intelegem mai bine tinerii cu care facem ucenicizare. Eu si Cornel, putem sa vedem crestere spirituala si maturitate in cativa dintre ei.  Impreuna cu tinerii, am creat  o agenda saptamanala in trei domenii: 1) Responsibilitatii acasa, 2)  Relatia lor cu Dumnezeu si 3) Temele de scoala

Rugati-va ca acesti tineri sa veda ca timpul este un cadou de la Dumnezeu si trebuie sa-l administram intr-un mod responsabil

La mijlocul lunii, Cornel a calatorit in Arad, Timisoara si Sibiu cu alti misionari si lucratori din echipa noastra, pentru a cauta posibili parteneri pentru slujire si pentru a impartasi ceea ce face Dumnezeu in Daneasa. Dumnezeu e asa de bun! Fiindca Cornel are multe relatii in zona, el a putut sa se intalneasca cu Florin, un om pe care il cunoste de peste 20 de ani. Cornel nu a stiut ce vrea sa faca Dumnezeu, dar Dumnezeu a deschis o usa pentru noi sa mergem Arad si sa prezentam lucrarea in mai multe biserici.

Va rugam frumos, rugati-va pentru usi deschise in Arad si ca Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe fratele Florin.

In sfarsit, as dori sa impartasesc cu voi cum Dumnezeu este bun si creeaza contexte de  partasie intre noi. Spre sfarsit de lunii, Rachel a avut oportunitatea sa mearga la un retreat cu misionarele din zona noastra. Peste 20 de femei  au participat. Rachel s-a simtit onorata ca Isabel Loe, sotia unui pastor din Georgia, a investit timp in ea. Sa aiba un timp de relationare cu alte surori, a fost ceea ce Rachel avea nevoie la momentul respectiv.

Vrem sa va lasam acest verset din Isaia 41:10 :  “Nu te teme, caci Eu sunt cu tine; nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau; Eu te intaresc, tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.”  

Dumnezeu sa binecuvanteze sa puteti vedea bunatatea Lui in aceasta luna!  

Va iubim!

Poze slujire

Distribuie