Str. Nicolae Titulescu, Nr. 166, Drăgănești-Olt

Activitatile din cadrul bisericii Speranta Draganesti-Olt au continuat si in aceasta perioada dar într-un mod diferit.

Intalniri Saptamanale

Intalnirile saptamanale de vineri, in grupe mici si cele de duminica dimineata si seara au continuat, dar s-au desfasurat in mediul online. Am avut oportunitatea sa transmitem live pe grupul si pe pagina de Facebook a bisericii noastre si ne-am bucurat sa vedem ca majoritatea membrilor participa activ.

Am experimentat poate mai mult ca niciodata realitatea ca trebuie sa ne închinam lui Dumnezeu indiferent de circumstantele exterioare. Trebuie sa fim închinatori chiar si cand contextul vietii este unul neobisnuit. Asteptam cu nerabdare momentul cand vom putea sa relationam normal si sa continuam lectiile de pregatire in inchinare cu toti cei care si-au exprimat dorinta la inceputul acestui an.

Chiar si in conditii de distantare, Cina Domnului a fost un prilej de inchinare, exprimare a unitatii si incurajare pentru toti cei care au luat parte.

Distantati DAR Conectati

Grupele mici de studiu au reusit sa pastreze o buna comunicare prin intermediul aplicatiilor Zoom, Whatsapp sau Skype si ne-am folosit de aceste unelte pentru a continua procesul nostru de maturizare, multiplicare si asumare a mandatului pe care Dumnezeu ni l-a dat.

Pentru ca predicarea Cuvantului lui Dumnezeu este o valoare a bisericii noastre, si intalnirile pentru pregatirea predicarii au continuat sa aiba loc saptamanal.

Toti credinciosii, indiferent de varsta, au continuat sa comunice prin intermediul aplicatiilor de mobil si chiar mai mult decat atat, un grup de surori din biserica nostra si-a propus sa mijloceasca in fiecare seara la ora 21 pentru situatia in care ne aflam. Aproape in fiecare zi, membrii bisericii au fost contactati telefonic si incurajati de catre echipa pastorala.

Slujire si Ajutorare

Am respectat regulile de distantare dar atunci cand a fost nevoie s-au facut si vizite scurte in vederea împlinirii anumitor nevoi fizice urgente. Am procurat alimente si le-am dus persoanelor aflate in dificultate.

Ne-am asigurat ca avem materiale sanitare la cladirea bisericii ori de cate ori spatiul a fost folosit pentru transmisiile live ale intalnirilor- dezinfectanti, masti si manusi pentru personalul Bisericii.

Cu totii am simtit provocarea vremurilor traite, dar ne dorim ca Biserica Speranta sa fie o biserica a celor care se inchina in duh si in adevar. Vrem sa privim la acest sezon din vietile noastre ca la un prilej de testare si intarire a credintei noastre.

Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Distribuie