November 23, 2017

Octombrie 2017 Familia Mich

Psalm 25:1 “La Tine Doamne, imi inalt sufletul.”

Sanatatea lui Rachel
Luna Octombrie a fost plina de incercari, dar si de binecuvantari. Rachel a fost bolnava. N-am primit un diagnostic final inca, dar ce stim este ca Rachel a avut intoxicatie alimentara. Am mers la Bucuresti la mai multi doctori iar Rachel a putut sa vorbeasca in engleza cu ei si sa-i înțeleagă mai bine. Suntem mulțumitori lui Dumnezeu pentru mangaierea Lui in acest timp provocator si putem sa vedem ca in adevar, Dumnezeu ii binecuvanteaza pe copiii Lui.

Lucrarea cu tinerii
Fiindca am fost plecati din misiune pentru o saptamana, am avut o dorinta mare sa fim cu tinerii. La inceputul lunii septembrie, am inceput sa ne intalnim pentru activitati sportive la liceul din Draganesti. Toti cei care si-au exprimat dorinta sa participe au fost adusi din Daneasa. Spre sfarsit de octombrie, Rachel a inceput sa se intalneasca cu fetele in apartmentul nostru. Au avut un timp minunat in care a putut sa inteleaga mai bine nevoile si dorintele lor. Pentru viitor ne dorim ca Rachel sa le invata  diferite abilitati de lucru,  pentru ca la momentul potrivit sa fie responsabile cu familiile lor si sa aibe un mod de a se intretine.

Grupuri de studiu
In fiecare joi dimineata, Cornel participa la un studiu pentru a invatat cum sa predice si cum sa aplice pasajele din Scriptura. Totodata el va incepe sa predice o data pe luna in biserica din Daneasa.
Rachel, si cu sotiile misionariilor din echipa noastra, au inceput un studiu pentru femei in fiecare miercuri dimineata  Prima lectie a fost din Proverbe 31, despre cum pot fi mai asemanatoare cu femeia descrisa in acel pasaj.

Alte informatii
Cornel a inceput scoala de soferi in Slatina, (aproape 30 de km de Draganesti). Rugati-va pentru el sa aiba intelepciune cum sa studieze, sa fie atent si ca Domnul sa aiba grija de el cand va fi drum. In timp ce Cornel este plecat pentru scoala de soferi, Rachel invata si practica limba romana traducand niste carti. Rugati-va si pentru ea ca sa inteleaga limba romana mai bine si ca Domnul sa faca gramatica limbii romane mai usoara pentru ea!

Motive de Rugaciune:
Pentru sanatatea lui Rachel
Pentru mai multi baieti care sa vina la programul de baieti
Pentru Gabi, Dana, Flori, Vali sa-L urmeze pe Domnul in fiecare aspect al vietii lor
Pentru Cornel: intelepciune in predicare si scoala de soferi
Pentru Rachel: intelepciune in slujirea fetelor si pentru a invata cat mai bine limba romana
Pentru oamenii din Daneasa, sa stie ca au nevoie de Domnul Isus si sa-si predea vietile lor

Va multumim pentru rugaciunele voastre! Domnul sa va binecuvanteze in to ce faceti pentru El!

[su_button url=”https://bisericasperanta.ro/daneasa-mich” background=”#509b97″ size=”4″ icon=”icon: arrow-left” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]Inapoi la pagina Familia Mich[/su_button]

Familia Mich

Distribuie