Scrisoare de informare Aprilie 2022

Devotional

De ce trebuie sa sufere Crestinii?
‘In ea voi va bucurati mult, macar ca acum daca trebuie, sunteti intristati pentru putina vreme” 1 Petru 1:6
Petru nu vorbeste de o suferinta produsa de om, cum ar fi bombardarea cladirilor, pierderea slujbelor sau o economie deficitara. In schimb, oamenii carora le scrie Petru, sufereau din cauza credintei lor in Hristos. E adeverat ca exista un gen de suferinta atunci cand cinvea face rau, daca furi sau daca te bagi in treburile altora, insa pare ciudat ca cineva trebuie sa sufere atunci cand face binele.
Lucrul acesta ne duce cu gandul la credinciosii din vremea noastra care sufera datorita credintei lor in Hristos, in diferite moduri, sau sunt victime colaterale ca urmare a unui conflict de interes politic. Dar e imposibil sa nu ne gandim la Hristos care a fost respins, batjocorit, umilit si rastignit, dar a inviat pentru ca moartea nu avea putere sa-L tina in mormant. De ce trebuie sa sufera crestinii?
Pentru ca sunt chemati sa ia parte la suferintele lui Hristos (1 Petru 4:13)
Concluzie: O biserica in suferinta este o biserica in crestere.

Ucenicie

Exista inlauntrul nostru o nevoie naturala de a lega relatii. Suntem fiinte sociale si am fost creati pentru a nu fi singuri. Inclinatia noastra de a lega relatii este o reflectie a imaginii lui Dumnezeu in noi, asa cum spune Neil Cole: ”Dumnezeu Insusi este in relatie si fiinteaza  intr-o comunitate: Tatal, Fiul,si Duhul Sfant”.
Ca biserica si echipa de conducere, ne dorim sa avem relatii bune de calitate bazate pe valori biblice care pun fundamentul unei bune marturii in afara. Cu acest scop, ne-am intalnit si cu alte familii tinere, timp in care am relationat, ne-am plimbat si am mancat impreuna deoarece credem ca o biserica cu o marturie buna este o biserica in care sunt relatii bune intre membrii ei. Grupele mici de studiu pe care  le avem saptamanal ofera acest cadru de ucenicizare si crestere, atat in cunoasterea Cuvantului, cat si in realtiile pe care le avem. De asemenea, a doua zi de Paste, impreuna cu toata biserica, am iesit la iarba verde si am avut parte de un timp binecuvantat de relationare si partasie crestina.

Misiune

Ne dorim sa avem o marturie buna insa, asa cum spunea R.S Sproul: ”Marturia personala nu este acelasi lucru cu  Evanghelia”. Evanghelia este Persoana ,Viata si Lucrarea lui Isus Hristos. Oamenii, da, au nevoie de un cadru de relationare, dar mai mult de atat au nevoie de Evanghelie deoarece sunt pacatosi si doar Evanghelia ii poate aduce la lumina. In acest sens, luna aceasta am avut o seara de evanghelizare atat cu oamenii din orasul Draganesti, cat si cu oamenii de pe sate, din punctele noastre de misiune. Ne-am bucurat ca au fost  prezenti  oameni care nu au mai fost pana atunci si ne rugam pentru ei ca sa inteleaga si sa creada Evanghelia. De asemenea, Evanghelia a fost vestita in Stoenesti, Berindei, Pestra , Gostavatu, Draganesti si alte localitati din misiunea noastra, fie prin misionarii nostri sau evenimente si intalniri regulate, Ne rugam sa aduca rod in inimile celor care au auzit-o.

Ajutorare

In timp ce biserica din Ierusalim isi folosea averea pentru a-i ajuta pe proprii membrii, biserica din Antiohia a facut lucrul acesta pentru oamenii aflati  la sute de kilometri departare (Faptele Apostolilor 11:28-30). Potrivit invataturii Domnului Isus din alt context, cred ca in timp ce le facem pe unele sa nu le lasam nefacute pe altele. In timp ce biserica si misionarii nostri sunt implicati in ajutorarea refugiatilor atat prin transportul lor spre Europa, cat si prin gazduirea lor pe termen scurt si lung, sa nu uitam de oamenii bisericii si de cei din comunitatile noastre care sunt in nevoi. Astfel, luna aceasta, au fost ajutate mai multe familii in nevoi din comunitatea noastra cu alimente si haine care le au fost de mare ajutor, in mod special in aceasta periaoda a scumpirilor. Ne rugam ca aceste acte de ajutorare sa  nasca multumiri si recunostinta in inimile celor care le-au primit.


Domnul fie laudat pentru Evanghelie care a ajuns in diferite sfere ale comunitatii din aceasta zona si ne rugam sa saturam cu Eavnghelia in continuare aceste locuri ca sa putem vedea rod!

Rugaciune

  • Proiectul de constructie al centrului de zi pentru copii: intelepciune si resurse financiare
  • Protectie in trup si in suflet in fata bolilor si atacurilor spirituale
Distribuie