Scrisoare de informare ian-feb 2022

Devotional

Bunatatile Domnului nu s-au sfarsit, indurarile Lui  nu sunt la capat, ci se innoiesc in fiecare dimineata si credinciosia Ta este atat de mare! Plngerile 3:22,23
Chiar daca pacea pare ca s-a sfarsit in aceste zile in Europa de Est, indurarea si Harul Domnului nu s-au sfarsit si nu au ajuns la capat. Ne rugam in aceste zile ca Dumnezeu sa reverse Harul si indurarea Sa peste Ucraina, peste femei si copii, peste cei care au pierdut pe cineva drag, peste cei care au fost chemati la razboi. Ne rugam ca Dumnezeu sa reverse Harul si indurarea Sa peste slujitorii din Ucraina sa poata sa vina in ajutorul celor care sunt in nevoi fizice, emotionale si spirituale. Ne rugam si cerem Domnului sa avem un duh de rugaciune in aceste zile si sa fim gata sa actionam si sa ajutam.

Ucenicie si echipare

Biblia spune ca Dumnezeu a dat pe unii slujitori sa echipeze pe cei credinciosi ca sa slujeasca eficient pe Domnul  si sa creasca in asemanare cu El pana vom ajunge toti la unirea credintei si a cunostintei Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la inaltimea staturii plinatatii lui Hristos. Efes 4:11-13

In dorinta de a implini randuiala data de Dumnezeu, in fiecare saptamana in ziua de Marti, unii barbati din biserica ne intalnim pentru rugaciune si studierea Cuvantului Lui Dumnezeu. Sunt incurajat de deschiderea lor si de rugaciunea lor sincera. Ma rog ca Dumnezeu sa creasca spiritual barbatii bisericii noastre sa fie conducatori in familiile lor, contribuind la formarea unei biserici sanatoase si sa aiba o marturie buna in societatea astfel ca Numele Domnului sa fie glorificat si oamenii sa-L cunoasca pe Isus Hristos.

De asemnea, in fiecare saptamana, in ziua de Joi, slujitorii bisericii noastre ne intalnim pentru a invata predicarea expozitiva. Credem ca prin predicarea Cuvantului, oamenii pot fi mantuiti, de aceea ne-am propus sa avem o predicare biblica si relevanta si sa putem vedea oameni transformati de puterea Cuvantului. Sunt incurajat sa vad ca cei prezent sunt familiarizati cu predicarea expozitiva din diferite genuri literare si ca sunt oameni pasionati de Cuvantul Domnului. Continuati sa va rugati pentru noi!


Misiune si Evanghelizare

Luna aceasta, impreuna cu un grup de tineri care au vizitat zona noastra de misiune, am  fost implicati in mai multe activitati atat de evanghelizare cat si de slujire a comunitatii noastre in urmatoarele localitati; Draganesti, Berindei, Stoenesti, Pestra si Gostavatu. Am fost pe strada si am vorbit cu multi oameni despre Evanghelia Domnului Isus si am oferit tuturor oamenilor cu care ne-am intalnit un calendar pe acest an. Au fost oameni care ne-au ascultat si au inteles ca au nevoie de iertarea pacatelor si ca doar Isus este acela care poate face acest lucru. Insa vad ca sunt  lucruri, obiceiuri cat si persoane care ii opresc sa se apropie mai mult de Dumnezeu. Am intalnit un om care a spus ca a citit Biblia de multe ori si totusi nu era de acord ca trebuie sa se pocaiasca. Fara o convingere din partea Duhului Sfant nimeni nu isi poate vedea   nevoie de mantuire, de un Mantuitor. Alta persoana, care venea in contextul intalnirilor noastre cu ceva timp in urma, mi-a spus ca experientele vietii l-au adus in punctul in care sa inteleaga mai bine nevoia de Isus. Rugati-va pentru el! Numele lui este Costel. De asemenea, impreuna cu acesti tineri care ne-au vizitat, am slujit comunitatea starngand gunoaiele de pe strada. Sa faci acest lucru poate fi umilitor, si ne ajuta pe de o parte, sa intelegem o anumita categorie de oameni dar pe de alta parte, lucrul acesta a adus o buna marturie despre biserica noastra in comunitate. Ne rugam ca toate faptele bune pe care le vad oamenii in viata noastra sa aduca cercetarea Lui in vietile celor nemantuiti.

Slujire si incurajare

Am vizitat-o pe sora Viorica, o sora in varsta care traieste singura si are mare nevoie de ajutor. Fetele i-au facut curat in casa, i-au spalat rufe si au stat de vorba ea iar baietii i-au taiat lemene si au facut curat in curte. Sora s-a bucurat iar vecinii au apreciat implicarea noastra si cel mai important este faptul ca Dumnezeu a fost glorificat prin aceasta slujire.

Rugati-va pentru nevoile fizice si spirituale ale oamenilor!

Distribuie