October 14, 2021

Scrisoare de informare Septembrie 2021

Devotional

Dincolo de incertitudinea si nesiguranta care domnesc in jurul nostru, din punct de vedere economic, fizic si spiritual, apar unele intrebari legitime din partea unor oameni. Ce se intampla cu lumea aceasta? Cand se va termina pandemia aceasta? Poate ca unii credinciosi s-au indepartat de Dumnezeu si de biserica, insa un lucru ramane sigur indiferent de circumstante. Siguranta credinciosilor, ca vor termina cu bine alergarea lor, este data de promisiunea lui Dumnezeu. Filip 1:6- ‘ Sunt incredintat ca Acela care a inceput in voi aceasta buna lucrare o va ispravi pana in ziua lui Isus Hristos
Circumstantele se schimba, dar Dumnezeu ramane Acelasi!

Misiune

Multumim Domnului ca indiferent de aceste circumstante, ne ofera posibilitatea de a raspandi Cuvantul Sau. Asa cum este specific naturii umane, unii oameni se apropie mai mult de Dumnezeu in vremuri de necaz si stramtorare, in timp ce altii se indeparteaza si mai mult, invinovatindu-L pe Dumnezeu pentru toate relele din lumea aceasta. Indiferent din ce categorie fac parte oamenii acestia, ei au nevoie de Cuvantul Lui Dumnezeu.

Impreuna cu Fratele Ilie, misionar in zona noastra, am dus Vestea Buna in diferite localitati: Draganesti, Stoenesti, Berindei, Daneasa si Craiova. Am intalnit oameni cu nevoi, atat fizice cat si spirituale. De exemplu, in localitatea Berindei, am intalnit o familie cu 4 copii si il asteapta pe al 5-lea. Desi o duc greu, nu se plang niciodata, sunt multumitori lui Dumnezeu si sunt deschisi la Cuvantul Lui. S-au rugat pentru un frigider si intr-un mod minunat Dumnezeu a implinit nevoia lor.
Doua tinere au primit cate un Nou Testament, li s-a vestit Evanghelia si si au exprimat dorinta de a se pocai si de a-L cunoaste mai mult pe Domnul.
Deasemenea, copiii din localitate au participat la un eveniment in care au avut parte de jocuri si de lectii biblice.

Cu bucurie va anuntam ca in luna aceasta am avut un botez. Trei tinere au marturisit public crednta in Domnul Isus Hristos. Ne rugam pentru Naomi, Lidia si Andreea sa creasca in cunoasterea Domnului si sa aiba o buna marturie la scoala si la serviciu.

Ne rugam in continuare ca Dumnezeu sa binecuvanteze fiecare misionar din zona noastra de misiune, fiecare membru al bisericii noastre, pe copii si parintii lor si toti sa fie sub protectia Domnului.

Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Distribuie