March 18, 2023

Scrisoare misionara Februarie 2023

Viata personala și de familie

Intelelciunea este aratata prin tacere.

Vorbe multe, argumente, uneori manipulare, anatemizarea persoanelor sau spiritualizarea lucrurilor…Toate acestea pot avea loc in conversatiile noastre cu ceilalti, pentru arata ca stim chiar si atunci cand nu stim. Insistam chiar si atunci cand nu este cazul deoarece nu este momentul potrivit nici cadrul potrivit.

De aceea psalmistul spune ca cine vorbeste mult nu se poate sa nu pacatuiasca. Proverb 10:19a

Ne grabim sa dam sfaturi si directii fara sa intelegem dimensiunea spirituala a celui pe care il sfatuim, fara sa ne asiguram ca am inteles problema lui. “Cine isi tine buzele este un om chibzuit.” Proverbe 10:19b

Mai rau este atunci cand cineva pretinde ca vorbeste in Numele lui Dumnezeu dar spune lucruri neadevarate. Intr-un context, Iov spune prietenilor lui care au venit sa-l sfatuiasca, macar ca acestia nu au inteles asemenea dimensiunii spirituale a situatiei prin care Iov trecea: “O, de ați fi tăcut, ce înțelepciune ați fi arătat!” Iov 13:5

Uneori intelepciunea este aratata prin tacere.

Este important sa indemnam, sa incurajam si sa corectam, dar la fel de important este sa stim sa tacem atunci cand vorbim cu ceilalti: sotul, sotia, copiii, membriii bisericii sau oamenii cu care nu se intersectam zilnic.

Da-ne Doamne intelepciunea de care avem nevoie!

Misiune si evanghelizare

Cu ajutorul Domnului, luna aceasta, am organizat seri de evanghelizare in care Cuvantul Evangheliei a fost vestit celor care car nu cunosc pe Domnul si nu numai.  Continuam sa ne rugam ca Domnul sa le deschida inima si sa inteleaga, sa creada si sa ramana in cuvantul Lui. De aceea, vrem sa ne rugam ca biserica si sa fim implicati cu totii in aceasta lucrare, prin rugaciune, prin evanghelizare si prin invitarea oamenilor la auzirea Evangheliei.

Lucrarea Sociala

Mama celor doua fetite are 20 de ani, este singura cu sora ei mai mica, stau intr-o singura camera si traiesc doar din alocatie In vizita pe care le-am facut-o, le-am vorbit despre Domnul. Ea are multe intrebari, dar ne rugam ca Domnul sa aduca mantuire si sa implineasca toate  nevoile lor. De asemenea, continuam sa acoperim lunar nevoile de baza ale unor familii in nevoi oferindu- le un pachet cu alimente. In ciuda conditiilor grele, acesti copilasi continua sa zambeasca si avem o bucurie mare de fiecare data cand vizitam familia lor.

Continuam sa ii ajutam cu haine si mancare. Sa ne rugam pentru ei si pentru parintii lor!

Motive de rugaciune

– ne rugam pentru resurse pentru a putea acoperi nevoile lucrarii.

– ne rugam pentru vieti sfinte si putere in predicarea Evangheliei.

– ne rugam pentru evanghelizarea  intentionata a oamenilor din comunitatea noastra.

Distribuie